Nem megy a hallott szöveg értése? Így fejleszd:
Nem megy a hallott szöveg értése? Így fejleszd:
Nyelvtanárként szinte minden nap szembesülök vele, hogy mennyire tartanak a diákok a hallott szövegértéstől: „Úúúúú a hallott szöveg értése nagyon nem megy…Semmit sem értettem…Nagyon félek tőle.” Ha Te is így érzel, most segítünk 3+1 hasznos tippel, melyekkel fejlesztheted magad.
- Elsőként célszerűbb egyszerűbb, artikuláltabb idegen nyelvű szöveget hallgatni. Sokaktól hallom pl. hogy meghallgattam a híradót alig értettem belőle pár szót. Hát persze, esetleg gazdasági, politikai témáról van szó nem biztos, hogy megérted. Tehát, ha eleinte nem érted az teljesen normális, a nyelvtanulás egy folyamat, türelmesnek kell lenni. Elsősorban egyszerűbb mesék, youtube-os videók, történetek hallgatását javaslom. A nehézségi sorrend valahogy így fest: gyerekmesék és dalok, vicces sorozatok, mint pl. a Jóbarátok, akció filmek, egyéb filmek.
- Zenehallgatás által is rengeteget lehet tanulni. A hallott szöveg értését, kiejtésedet is tudod fejleszteni. Valamint a legtöbb sláger mellé már a dalszöveg is letölthető.
- Amikor hallgattok egy szöveget (és nincs hozzá konkrét feladatlap) próbáljatok jegyzeteket készíteni hozzá, akár csak szavakat leírni, hisz fejben nem lehet mindent megjegyezni. A jegyzetekből, és a hallottakból össze lehet rakni a szöveget. Hallgassátok meg többször, hisz minden egyes hallgatás után többet értetek majd meg belőle. Ha esetleg megvan hozzá a szöveg, és nagyon nem megy, hallgassátok meg szöveggel együtt.
3+1. Ami szigorúan tilos, illetve nagy probléma, hogy mondatonként szeretnék a diákok magukban lefordítani a szöveget. Leragadnak szavaknál, melyeket nem értettek meg, ezeken görcsölnek…persze a szöveg megy tovább, már elhangzik 2-3 mondat, amiről lemaradnak. E helyett próbáljatok meg a lényeges szavakat, kifejezéseket kihallani a szövegből. Higgyétek el ezekből áll össze a „puzzle”.
Legfrissebb blog bejegyzéseink
A beszédkészség fejlesztés az egyik legnehezebb dolog, mivel a legjobban akkor tudja az ember magasabb szintre emelni, hogy ha van, aki kijavítja és segíti a fejlődésben. De mi van akkor, ha valakinek nincs beszéd partnere?
Ezt az 5 hibát szinte minden nyelvtanuló elköveti a tanulás során. Te NE tedd!!
Sokan úgy érezzük, hogy feleslegesen vágunk bele az idegennyelv tanulásba, mert azt gondoljuk, hogy nincs elég jó nyelvérzékünk az elsajátításához. Valóban csak az lehet ügyes, akinek jó a nyelvérzéke? Cikkünkből kiderül.
„Én utálok magolni!”. Általában a szótanulásról mindenkinek a magolás, memorizálás jut eszébe, pedig nem feltétlenül kell hosszú órákat eltöltenünk azzal, hogy a fejünkbe véssük az új szavakat. Az egyszerű és gyors szótanulásnak is megvannak a stratégiái. A továbbiakban ezekről olvashattok kicsit bővebben.
Gyakran felmerül a kérdés, hogy vajon felnőtt vagy idősebb korban is érdemes-e elkezdeni egy új nyelv tanulását. A válasz mindkét esetben egyértelműen: igen! Meg is mutatjuk hogyan!
Mikor vágjatok bele az olvasásba idegen nyelven? Milyen kínálatból tudtok választani? És miben segít nektek, ha idegen nyelven olvastok? Mindenre fény derül a cikkünkből!