Idősen is bele lehet fogni a nyelvtanulásba?
Gyakran felmerül a kérdés, hogy vajon felnőtt vagy idősebb korban is érdemes-e elkezdeni egy új nyelv tanulását. A válasz mindkét esetben egyértelműen: igen!
Érdemes elengedni az olyan gondolatokat, mint például „túl késő már”, vagy „úgysem lenne időm rá”. Egyrészt, mert a kor valójában nem akadály egy új nyelv elsajátításában, másrészt, mert éveink előrehaladtával a tanulási képességünk nem romlik. Mindössze annyi történik, hogy a korábban erre szánt energiáinkat az élet más területeire csoportosítottuk át, és ott kamatoztatjuk. A tanulásnak, és így a nyelvtanulásnak is megvan az a pozitív hozadéka, hogy mindig frissen tartja az elménket. Valójában minden korosztály csak profitálhat a nyelvtanulásból, hiszen ez egy kellőképpen összetett tevékenység ahhoz, hogy több szempontból is meg- és átmozgassa a szellemi tartalékainkat.
A legnagyobb akadály, amit le kell tudnunk győzni, az a kétely. Abban, hogy képesek lennénk életünk bármely szakaszában egy új idegen nyelvet megtanulni, illetve abban, hogy be tudjuk-e illeszteni a mindennapjainkba, és tudunk szánni időt a gyakorlásra. Nagy segítségünk ezen a ponton a motiváció. Ha van motivációnk, célunk, úgy egészen biztos, hogy sikeresen fogjuk elsajátítani az adott nyelvet. Természetesen előfordulhat, hogy egyfajta hobbiként döntünk egy idegen nyelv tanulása mellett. Ebben az esetben is garantált mind a fejlődés, mind a sikerélmények felhőtlen pillanatai.
A felnőtt nyelvtanuló többnyire talán nem mutat kezdetben olyan robbanásszerű fejlődést, mint amit a fiatalabb korosztály, vagy a kisgyermekek esetében látunk. Viszont tudnunk kell, hogy a felnőtt és idősebb korosztálynak van egy nagyon erős eszköztára, amelyhez bármikor fordulhat. Egyrészt gyorsabb a megértése és eleve nagyobb szókinccsel rendelkezik, már elsajátított (legalább) egy nyelvet anyanyelvi szinten, ismeri ennek a szerkezeteit, nyelvtanát, a fejlődésének részét képezi. Másrészt a fiatalokkal ellentétben pontosan tudja, hogy mit szeretne mondani, és hogyan fejezze ki a gondolatait. Továbbá a felnőttek sokkal tapasztaltabbak a tanulásban, és könnyebben felismerik, ha olyan módszerrel tanulnak, ami számukra nem kellőképp hatékony.
Életünk bármely pontján tehát, ha úgy döntünk, belefogunk egy új idegen nyelv megtanulásába, lépjünk bátran. Biztosak lehetünk abban, hogy a javunkra válik. Nem kell hozzá más, csak elhatározás, motiváció, egy csipetnyi jókedv, és egy megfelelő tanár, aki kalauzol bennünket az úton.
A Play Nyelviskolában pedig minderre lehetőség van! Érdeklődés esetén katt ide:
Legfrissebb blog bejegyzéseink
A beszédkészség fejlesztés az egyik legnehezebb dolog, mivel a legjobban akkor tudja az ember magasabb szintre emelni, hogy ha van, aki kijavítja és segíti a fejlődésben. De mi van akkor, ha valakinek nincs beszéd partnere?
Ezt az 5 hibát szinte minden nyelvtanuló elköveti a tanulás során. Te NE tedd!!
Sokan úgy érezzük, hogy feleslegesen vágunk bele az idegennyelv tanulásba, mert azt gondoljuk, hogy nincs elég jó nyelvérzékünk az elsajátításához. Valóban csak az lehet ügyes, akinek jó a nyelvérzéke? Cikkünkből kiderül.
„Én utálok magolni!”. Általában a szótanulásról mindenkinek a magolás, memorizálás jut eszébe, pedig nem feltétlenül kell hosszú órákat eltöltenünk azzal, hogy a fejünkbe véssük az új szavakat. Az egyszerű és gyors szótanulásnak is megvannak a stratégiái. A továbbiakban ezekről olvashattok kicsit bővebben.
Gyakran felmerül a kérdés, hogy vajon felnőtt vagy idősebb korban is érdemes-e elkezdeni egy új nyelv tanulását. A válasz mindkét esetben egyértelműen: igen! Meg is mutatjuk hogyan!
Mikor vágjatok bele az olvasásba idegen nyelven? Milyen kínálatból tudtok választani? És miben segít nektek, ha idegen nyelven olvastok? Mindenre fény derül a cikkünkből!